Avalehele

REISIKIRJAD

Reisi Adrenaliin 2007
Reisi Adrenaliin 2008 kevad
Reisikirjad


AAFRIKA ALGAJATELE - SEE ON NAMIIBIA 

Tekst/ Leela Lilleorg

Kuidas meeldiks seigelda riigis, kus inimesi on ruutkilomeetri kohta 15 korda vähem kui Eestis, loodus lummab oma tühjade avaruste ja vaheldusrikkusega, sebrad ja kaelkirjakud jalutavad vabalt ringi ning samas on kõik puhas ja turvaline? Aafrika lõunatipus läänerannikul asuv Namiibia pakub kõike seda ja veel palju muud…

Namiibia tutvustab end sloganiga „Aafrika algajatele”, ning tõesti – turistile on siin kõik mugav ja lihtne. Head teed, korralikud teeviidad ja kaardid, supermarketid, väga heal tasemel majutuskohad ning konditsioneeritud rendiautod on Namiibias tagatud. Ka seikleja elu on mugavaks tehtud. Telke ja madratseid saab laenuks, lodgede juurde on rajatud telkimiskohad, kus elektri ja vee kasutamise võimalus jne. Telkimiskohti leiab ka keset metsikut loodust kümnete kilomeetrite kaugusel inimasustusest ning, oh imet, seal võib olla isegi veega tualettruum ja dušš! Kogu seda head infrastruktuuri ümbritseb Aafrika puutumatu loodus!
Namiibia on väga suur riik – Eestist 18 korda suurem – ning looduselamuse kättesaamiseks tuleb mööda maad ringi seigelda. Kuna ühistransport puudub, on ainuke sobilik variant autorent. Seiklejad hinged peaksid valima neljarattaveoga džiibi ja suurtelt teedelt ka kõrvale põikama. Paljudel džiipidel on kaasas oma maja: külgeehitatud telk avaneb kas sõiduki katusele või külje peale.

Namiibia vasakpoolset liiklust ei tasu karta – autosid kohtab tohutul territooriumil väga vähe. Bensiini hind on, nagu muudki hinnad Namiibias, Eesti omast veidi odavam. Teel olles peab aga arvestama, et kütuse eest saab tasuda ainult sularahas. Hotellides ja suuremates poodides toimib ka krediitkaart. Veidi kannatlikkust tasub kaardimakset tehes siiski varuda.

Vihma sajab harva
Vihma sajab Namiibias väga vähe isegi vihmaperioodil. veebruaris-märtsis. Siis võib oodata paari-kolme vihmasadu nädalas, tunnike-kaks korraga. Ja siis paistab jälle päike. Vihmaperioodil võib ka avaneda võimalus näha, milline Namiibia paljudest kuivanud jõesängidest on ootamatult veega täitunud. Avastamisrõõm peitub selles, et väiksemad teed kulgevad piki jõepõhju.
Hoolimata pikast ookeanirannikust on õhuniiskus riigis väga madal. Õnneks muudab just see kuiv kliima suviti 35 kraadini ulatuda võiva temperatuuri kergesti talutavaks. Namiibia talvel (mis kattub meie suvega) on päeval temperatuur Eesti suve sarnane, öösiti võib aga kukkuda nulli lähedale. Seega on päevad alati soojad ning riiki sobib külastada aasta ringi, igaüks saab valida endale sobiva aja.

Metsikult võluv loodus
Namiibia peamine turismiatraktsioon on puutumatu loodus ja vabalt elutsevad eksootilised loomad. Ringsõidu mööda riiki teevad huvitavaks pidevalt vahelduvad maastikud ja looduskooslused. Kõrgetele mägedele järgneb puudega savann, edasi tuleb taimestiku ja liivadüünidega kõrb, siis mägine kanjon, seejärel tohutud liivadüünid, siis täiesti taimestikuta kõrb.
Metsikuid Aafrika loomi võib Namiibias kohata kõikjal, kuid eriliselt tihedalt on neid koos loomaparkides. Parkidest kuulsaim ja suurim (territooriumilt pool Eestit) on Etosha National Park Namiibia põhjaosas, kus inimene on teretulnud sõitma vaid mööda ettevalmistatud teid ning vaatlema karvaste ja suleliste elu-olu autoaknast. Loomade elu loomaparkides inimene ei juhi, süüa neile ei paku ning haigusi ei ravi. Looduslik tasakaal paneb ise kõik paika.

Vaatamist jagub aga kuhjaga. Esimesed kaugustes kõrguvad kaelkirjakupead ahvatlevad peatuma lootuses, et kirjak plaanib lähemale jalutada. Hiljem selgub, et iga tee ääres puid keelega püüdva kaelkirjaku peale ei tasu autot seisma jätta – neid on lihtsalt nii palju. Suurtes karjades liikuvad sebrad ei tee autot märkamagi, kuigi on parajasti autoteel pidama jäänud. Lõviema laiskleb meist paari meetri kaugusel põõsapuhma taga ning näitab end vaid mõneks fotohetkeks. Kaks isaelevanti lähevad otsustavalt oma ühist teed, teineteist aeg-ajalt londiga selja pealt sügades.

Tegutsemist küllaga
Namiibia imeline loodus pakub palju võimalusi kõikvõimalikeks tegevusteks. Matkajatele on pakkuda eria raskusega radu alates lihtsalt läbitavatest loodusradadest lodgede juures kuni kahe Aafrika kõige väljakutsuvama matkarajani: esimene kulgeb mitmesaja meetri sügavusel mööda Fish River Kanjoni põhja ning teine Naukluft mägedes.
Mäesuusahuvilised saavad suuskadel või lumelaudadel täisvarustuses, ent samas vaid T-särgi väel laskuda kõrgetest liivadüünidest. Kes aga armastab veel suuremat kiirust, saab heita kõhuli liivakelgule (kiiver pähe!) ja düünist kuni 70 km/h alla kihutada.
Tohutut Namiibi kõrbe saab avastada ka õhupallilennul. Kõrgustest avanevad vaated kui pildiraamatus: lõputud luited sini-sinise taeva taustal. Muinasjutulise varahommikuse õhureisi lõpetab keset kõrbetühjust serveeritud hommikusöök vahuveiniga.

Atlandi ookean pakub pööraseid elamusi
Eri harrastusteks pakub võimalusi ka tohutu Atlandi ookeani rannik. Kala saab püüda rannalt ja paatidest, pakutakse ka haipüügi elamust – hai lastakse küll pärast vette tagasi. Hoolimata alati külmast veest on ookeaniäärsed linnad Walvis Bay ja Swakopmund garanteeritult tugeva tuule tõttu surfajate lemmikpaigaks. Mõnusa mereelamuse saab paadiretkel, mille käigus näeb alati hülgeid ja delfiine ning vahel ka vaalu. Võib juhtuda, et söögilootuses hüppab laeva mõni hüljes.
Rannapuhkuse eelistajatel tuleb aga piirduda basseiniveega – lõunapooluselt alguse saav Benguela hoovus ei luba veesoojusel Namiibia rannikul kunagi tõusta üle 15 kraadi.
Lisaks kalapüügile on Namiibia teine suur müügiartikkel jahindus. Jahindusele spetsialiseerunud farmides pakutakse täisteenindust, kus iga turist-jahimeest saadab ja juhendab kohalik litsentseeritud püssimees.
Endale sobiv seiklus- ja majutusprogramm tasub lasta koostada kohalikel Namiibia reisikorraldajatel, kes pakuvad vägagi professionaalset ja isikustatud teenust. Just nemad oskavad kõige paremini soovitada, mis kellaajal millise mäe juures parima foto saamiseks seisma jääda või kui palju võtab aega Sossusvlei liivadüünide külastus koos mõne suurema düüni otsa ronimisega või kui kauaks jääda peatuma suvepealinna Swakopmundi. Rääkimata nende poolt pakutavast kasulikust 24 tunni tugiteenusest.

Mobiilivaba ja ristiusku
Mobiillilevi on Namiibias vaid suuremate linnade lähistel. Tõden aga peagi, et mobiilne kättesaamatus koos asustamata looduse imelise võluga ongi üks reisi põhivõlusid. Just tempo mahavõtmist ongi paljud turistid siia otsima tulnud. Takkapihta on Namiibia erinevalt paljudest Aafrika riikidest niivõrd puhas, et sinna minnes pole vaja isegi kaitsesüste teha.
Võõrast usust tulenevaid harjumatuid käitumismalle pole samuti vaja karta – 80% namiiblastest on ristiusku. Turistile on väga mugav, et kõikjal räägitakse inglise keelt. On see ju sealne riigikeel. Samuti saab Namiibias hakkama saksa keelega – tegu on endise Saksa kolooniaga. Mulle tundub, et lisaks keelele on sakslased Namiibiasse maha jätnud oma korraarmastuse, täpsuse ja puhtuse, ja selle üle on siiralt hea meel. Ei oleks tõesti osanud oodata, et keset Aafrikat ja asustamata loodust võib leida niivõrd arenenud infrastruktuuriga riigi.
Aga miks ikkagi minna just Namiibiasse? Loodus ja loomad eelkõige. Teiseks seiklus, safarid, matkamine ja muud aktiviteedid. Aga ka vaikus ja rahu. Statistika kinnitab, et Namiibia lummab: kolmandik seda riiki külastanud turistidest tuleb siia uuesti tagasi.